بجستان شهری کهن با مردمانی صبور در جنوبی ترین نقطه از استان خراسان رضوی واقع است. پس از سالیان متمادی خواسته به حق مردم این سامان برآورده شد و بجستان به عنوان شهرستان در فهرست تقسیمات کشوری ثبت شد و اکنون حدود ۱۰ ماه از آغاز به کار فرمانداری در این شهرستان می گذرد. خبرنگاران اعزامی روزنامه خراسان در سفر به این شهرستان کویری، با کوله باری از سوالات به سراغ فرماندار این شهرستان رفتند و پاسخ های وی را برای انعکاس در این رسانه جویا شدند.فرماندار بجستان که خود اهل کویر و از فرهنگیان با سابقه است، نخست به هیئت اعزامی از خراسان خیر مقدم می گوید و با خداقوتی، خبرنگاران خراسان را تلاشگران عرصه اطلاع رسانی معرفی می کند که به داد شهرستان های کوچک نیز می رسند.«غلامرضا کافی» در معرفی این شهرستان می گوید: بجستان در جنوبی ترین نقطه خراسان رضوی قرار دارد و با استان های خراسان جنوبی و یزد هم مرز است. بجستان در تاریخ ۱۲/۵/۸۷ از شهرستان گناباد جدا شد و به صورت یک شهرستان مستقل با دو بخش مرکزی و یونسی در تقسیمات کشوری به عنوان شهرستان شناخته شد. وی می گوید: این شهرستان در مجموع ۳۵ هزار نفر جمعیت دارد که نیمی از این جمعیت در دو شهر بجستان و یونسی و نیمی دیگر در ۵۲ روستا سکونت دارند. ۲۳ روستای این شهرستان بزرگ و پرجمعیت است و بقیه کوچک و کم سکنه می باشد.فرماندار بجستان می افزاید: از نظر اقلیمی این شهرستان دارای سه اقلیم متفاوت است؛ به دلیل وصل بودن به کویر مرکزی دارای اقلیم کویری است و در بخشی نیز به دلیل قرار گرفتن کویر و کوه و دشت دارای آب و هوای متفاوتی است و در قسمت محدود به شهرستان فردوس، به دلیل کوهستانی بودن آب و هوای معتدل و کوهستانی دارد.

توانمندی های بجستان

وی در پاسخ به این سوال که استعدادهای این شهرستان نو پا چیست، می گوید: خوشبختانه به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی و توجه دولت نهم، درصد برخورداری جمعیت این شهرستان از امکانات آب، برق، تلفن و... خوب است و تعداد اندکی از روستاهای کم جمعیت ما از آب شرب بهداشتی بی بهره است. وی یکی از استعدادهای بالقوه شهرستان بجستان را ذخایر معدنی متنوع آن بیان می کند و می گوید: در این شهرستان ۵۰ معدن شناسایی شده که در حال حاضر ۲۹ معدن آن فعال است.وی می افزاید: در بحث آب نیز با وجود کویری بودن منطقه هر ثانیه بیش از ۵ هزار لیتر آب از زمین استحصال می شود. علاوه بر کشاورزی و تولید محصولات زراعی و باغی از جمله انار و زعفران، تولیدات دامی نیز قابل توجه است. وی کثرت واحدهای دام‌داری و پرورش طیور به ویژه در بخش یونسی را از ظرفیت های بالقوه شهرستان می داند و می گوید: ۵۰ مرغ داری تنها در بخش یونسی فعال است.

انتقاد از میراث فرهنگی

فرماندار بجستان با مثبت ارزیابی کردن پوشش گیاهی شهرستان و تنوع جانوری منطقه می گوید: بجستان از نظر زیست محیطی اهمیت بالایی دارد و در کنار آن با توجه به صنایع دستی، فرش و گلیم و آثار باستانی بسیار با ارزش منطقه که بعضا به ثبت میراث فرهنگی کشور نیز رسیده است از لحاظ گردشگری نیز حائز اهمیت است.وی در عین حال مدعی است هیچ یک از جاذبه های سیاحتی و گردشگری این شهرستان به خوبی معرفی نشده است و تأکید می کند در این راستا تاکنون بسیار ضعیف عمل شده است!وی با اشاره به استعداد بسیار زیاد این شهرستان در تولید محصولات صادراتی و استراتژیک انار و زعفران می گوید: در یکی دو سال گذشته متأسفانه بر اثر سرمای شدید خسارت های عمده ای به بخش باغبانی و کشاورزی شهرستان وارد شده و برداشت این دو محصول در بجستان تقریبا به صفر رسیده است. با این حال امیدواریم در سال آینده میزان برداشت محصول بالا باشد تا عقب ماندگی ها نیز جبران شود.وقتی در ادامه گفت و گو نظر فرماندار را درباره کارآفرینان و نگرانی های آن ها، جویا می شویم، می گوید: شهرستان بجستان به دلیل توانمندی بالقوه اش کارآفرینان خوبی در داخل شهرستان و حتی از خارج شهرستان دارد که اگر حمایت شوند، می توانند بازار کار و اشتغال را در شهرستان توسعه دهند. «کافی» با بیان این که حمایت مسئولان محلی جو خوبی را در شهرستان حاکم کرده است، می گوید: مدیران دولتی در شهرستان کاملا همدل هستند و در استان هم مدیران کل همکاری خوبی با شهرستان نوپای ما دارند که این نگاه قابل تحسین است و جای تشکر دارد.

کندی اجرای یک طرح ملی

وی یکی از امتیازات این شهرستان را قرار داشتن بر سر راه جاده ترانزیت شمال-جنوب بیان می کند و می افزاید: بجستان در حاشیه جاده ارتباطی مشهد- تربت حیدریه- فیض آباد قرار دارد که به فردوس متصل می شود و بزرگ راه فیض آباد- بجستان در حال بهره برداری است و دو بانده شدن این مسیر تا فردوس و دیهوک نیز در قالب یک طرح ملی در حال انجام است. وی با اشاره به لزوم تسریع در احداث باند دوم محور بجستان- فردوس اظهار می دارد: ده کیلومتر از این مسیر سال قبل به پیمان کار داده شد و مقداری هم کار شده است با این حال روند اجرای این طرح کند است و نگران هستیم. وی می گوید: با پی گیری نماینده شهرستان امیدواریم با تأمین اعتبار بیشتر، این جاده مسیر امنی برای زائران امام هشتم(ع) باشد.نماینده عالی دولت در بجستان وجود راه آهن در این شهرستان را فرصت خوبی برای استفاده مردم و سرمایه گذاران می داند و می افزاید: ایستگاه راه آهن در فاصله ۱۵کیلومتری شهر بجستان فعال است و برای حمل مسافر و حمل بار برای ساکنان این شهرستان و دیگر شهرهای مجاور هم قابل استفاده خواهد بود. وی می گوید: طبق اعلام مسئولان اداره کل راه آهن شرق از ۱۲ خرداد ماه قطار مسافربری طبس-مشهد نیز راه اندازی شد و مردم می توانند از این ناوگان استفاده کنند.«غلامرضا کافی» شهرک صنعتی بجستان را آماده سرمایه گذاری می داند و می گوید: زیر ساخت های این شهرک مهیا شده و شبکه گازرسانی آن نیز در حال تکمیل شدن است و در آینده نزدیک به نتیجه خواهد رسید.

افزایش اعتبارات

از وی درباره اعتبارات شهرستان تازه تأسیس بجستان می پرسیم. وی می گوید: اعتبارات تملک دارایی ها در سال قبل (که بخش تابعه ای از گناباد بودیم) به صورت کامل جذب شد و ۵/۳میلیارد تومان در ۷ ماه به شهرستان بجستان اختصاص یافت و پروژه های مهمی به اجرا درآمد.به گفته وی اعتبارات تملک دارایی های سال ۸۸ این شهرستان نسبت به سال ۸۷ ،۵۰درصد افزایش داشته است و عنایت مدیران استان به ویژه استاندار خراسان رضوی که نگاه ویژه ای به شهرستان های جدید استان دارند، جای تشکر دارد. وی می گوید: علاوه بر اعتبارات استانی پروژه های ملی و ساختمان های دولتی نیز با اعتبارات جداگانه ای در این شهرستان در حال اجراست.

لزوم استقرار اداره ها

یکی از دغدغه های مردم دیار بجستان لزوم استقرار برخی اداره ها و نهادهاست. وقتی موضوع را به فرماندار گوشزد می کنیم، می گوید: خوشبختانه با پی گیری مدام این فرمانداری بیشتر اداره های دولتی در شهرستان بجستان مستقر شده است و در همین جا باید از همکاری مدیران استانی برای ارتقای اداره های قبلی و افتتاح اداره های جدید تشکر کنم. ضمن این که پی گیری هایی برای استقرار اداره های تعاون، بنیاد شهید و امور ایثارگران، میراث فرهنگی- گردشگری و صنایع دستی، کار و امور اجتماعی، تعاون روستایی، تبلیغات اسلامی، تأمین اجتماعی و امور اراضی جهاد کشاورزی ادامه دارد.وی از راه اندازی فرماندهی نیروی انتظامی در شهرستان بجستان طی چند روز گذشته خبر داد.

تداوم خشکسالی

از فرماندار بجستان درباره «میزان بارندگی و احتمال تداوم خشکسالی در منطقه» می پرسیم. او در پاسخ می گوید: در حالی که در همه نقاط بارش باران به ویژه از ابتدای سال ۸۸ بیش از میانگین بارندگی بوده است ولی شهرستان بجستان امسال هم دچار خشکسالی است و بخش یونسی فاصله زیادی تا میانگین ها دارد. امسال (سال زراعی ۸۸-۸۷) بارندگی این منطقه ۸۰ میلی متر بوده که رقم ناچیزی است و باید این شهرستان در زمره شهرستان های دارای پدیده خشکسالی قرار گیرد و مردم از مزایای در نظرگرفته شده برخوردار شوند.

پروژه گازرسانی

سوال دیگر خراسان از نماینده عالی دولت در بجستان موضوع گازرسانی به این شهر است که «کافی» در جوابمان می گوید: پروژه گازرسانی بجستان از سال های پیش شروع شد.ا پی گیری هایی که انجام شده بود آقای معراجی مدیر عامل شرکت گاز استان قول داده بود پروژه در دهه فجر ۸۷ به بهره برداری برسد و ماهم طبق قول ایشان به مردم این وعده را دادیم. ولی متاسفانه هنوز این مسئله محقق نشده است. وی علت این موضوع را این گونه بیان می کند که «گویا شبکه انتقال گاز به شهرستان مشکل دارد» وقتی اصرار می کنیم علت اصلی و مشکل پروژه را بیان کند، کمی تامل می کند و ادامه می دهد: پیمانکار خط انتقال گاز از گناباد به بجستان و فردوس از لوله های غیر استاندارد استفاده کرده است که در مرحله تست جواب نداد و متاسفانه کار گره خورده است و...پرسش دیگر ما به نیابت از اهالی خونگرم بجستان مشکلات درمانی این شهر است. فرماندار بجستان در پاسخ می گوید: در گذشته بجستان یک مراکز درمان به عنوان بیمار بستر داشت که با ارتقا به شهرستان با همت دولت و تلاش دانشگاه علوم پزشکی گناباد ۳۰۰ میلیون تومان صرف تجهیز و توسعه این مرکز شد و اکنون به عنوان یک بیمارستان تقریبا مجهز در خدمت شهروندان است ولی از نظرنیرو در مضیقه است و نیاز به حضور پزشکان متخصص دارد.یکی از نگرانی های مردم بجستان بافت فرسوده شهری است که فرماندار در این باره می گوید: بافت فرسوده در شهر بجستان و روستاها بسیار زیاد است. در شهر بجستان که ۲ محله قدیمی دارد، قسمت قدیمی شهر بسیار فرسوده است و اگر زلزله ای رخ دهد نگران کننده خواهد بود. از این رو باید تمهیداتی اندیشیده شود، در این راستا کارهایی انجام و مقدماتی فراهم شده است ولی بازسازی انبوه بافت های فرسوده در توان شهرستان نیست و توان استان هم باید به کمک گرفته شود تا خیال ما و مردم آسوده شود.

بیکاری جوانان

از دیگر مشکلات طرح شده از سوی شهروندان بجستانی موضوع بیکاری قشر جوان است.فرماندار در این باره با تایید موضوع می گوید: در اشتغال وضعیت خوبی نداریم، حفظ اشتغال موجود و ایجاد اشتغال جدید به دلیل پرداخت نشدن تسهیلات بانکی و خشکسالی مقداری مشکل است، طرح های مختلفی در منطقه آماده سرمایه گذاری است که باید موانع آن رفع و با پرداخت تسهیلات حمایت شود. البته با اجرای دستورالعمل جدید دولت امیدواریم مشکلات این بخش رفع شود.از وی درباره عملکرد شهرداری بجستان می پرسیم. غلامرضا کافی می گوید: شهرداری بجستان اگرچه درآمد کمی دارد ولی برای اصلاح معابر شهری تلاش های خوبی انجام داده است. با این حال در بحث ساماندهی حمل ونقل درون شهری وضعیت مطلوب نیست.فرماندار بجستان در ادامه این گفت وگو یکی از مباحث پی گیرانه را استقرار اداره ها و افتتاح آن ها می داند و مدعی است: تا شورای اداری شهرستان کامل نشود و مردم برای امور معمولی نیاز به رفت و آمد به شهرستان گناباد داشته باشند، شاهد اتلاف وقت مردم خواهیم بود.از این رو انتظار ما از مدیران کل و مسئولان استان این است که هر چه زودتر اداره های مورد نیاز را در شهرستان مستقر کنند.

بازار سنگ

پرسش دیگر خراسان درباره توانمندهای معدنی از جمله سنگ های تزیینی در این شهرستان و برنامه های آینده برای بهره برداری و فرآوری آن در محل است. وی جواب می دهد: یکی از مهم ترین فرآورده های شهرستان بجستان سنگ تزیینی است و در برنامه داریم تا مکانی به نام شهرک سنگ یا پایانه سنگ را در نزدیکی ایستگاه راه آهن به عنوان بازار سنگ دایر کنیم تا از طریق ریل به بازار سراسر کشور سرویس دهی شود و محصولات تولیدی شهرستان به نحو بهتری به فروش برسد. وی با اشاره به این که باید تلاش شود بهره برداران برای استخراج و فروش سنگ مشکلی نداشته باشند، می گوید: نیازهای این بخش در حال بررسی و تامین شدن است.وی درباره این ادعای مردم که «سود صادرات سنگ های معادن این شهرستان نصیب افراد غیربومی می شود»، اظهار می دارد: هدف اصلی از ایجاد پایانه سنگ در شهرستان همین مسئله است که سود بیشتری نصیب مردم شهرستان شود. در عین حال که معدن سرمایه ملی آحاد مردم است به اعتقاد ما هر کس روی معادن منطقه کار کند باعث رونق منطقه، افزایش ترددها،افزایش وسایل نقلیه، مشغول شدن نیروهای کاری منطقه و اشتغال زایی مستقیم و غیر مستقیم در شهرستان می شود و در خدمت همه بزرگواران اعم از مردم بومی و افراد خارج از شهرستان هستیم. به گفته وی در این شهرستان زمینه کار فراوان است و مردم بجستان هم می توانند از معادن شهرستان استفاده کنند.

شهرک صنعتی

وی با تاکید بر این که « نیازهای شهرک صنعتی بجستان برای سرمایه گذاری افراد باید رفع شود»، می افزاید: استفاده از ظرفیت های منطقه به ویژه جوانان روستایی برای رونق دادن به کشاورزی و دام داری و ایجاد مشاغل دیگر که سبب بهبود معیشت افراد شود و آن ها را در روستا نگه دارد، در راس برنامه های مسئولان منطقه است.رئیس شورای اداری شهرستان بجستان در ادامه از صدور ۲۰ جواز تاسیس واحدهای تولیدی در شهرک صنعتی این شهرستان خبر می دهد و می گوید: در این شهرک که ۷۰ هکتار وسعت دارد، تا به حال به ۱۱ متقاضی زمین واگذار شده است.«کافی» در پاسخ به انتقاد شهروندان بجستانی درباره کیفیت آب شرب این شهر نیز می گوید: بجستان سالیان قبل به ویژه در فصل تابستان با مشکل کم آبی مواجه بود ولی با اجرای پروژه آب رسانی که با هزینه ۷/۳ میلیارد تومان توسط شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی انجام شد، از نظر کمی مشکل مردم رفع شد ولی کیفیت آب مطلوب نیست و چون در فصل تابستان مردم مشکل خواهند داشت، برنامه ریزی شده است که شرکت آبفای شهری استان از شبکه انتقال آب شیرین، شبکه ای برای برداشت آب در سطح شهر طراحی و ایجاد کند تا دسترسی مردم به آب شرب شیرین و با کیفیت بالا فراهم شود.فرماندار بجستان در پاسخ به آخرین سوال درباره سرنوشت مجتمع اداری این شهرستان می گوید: برای استقرار اداره های جدید و بدون ساختمان مجتمع اداری شهرستان طراحی شده و حدود ۵۴۰ میلیون تومان هم اعتبار تخصیص یافته است که با تامین زمین از سوی سازمان مسکن و شهرسازی استان شروع خواهد شد. به گفته وی ساختمان فرمانداری شهرستان نیز در بدو تاسیس فرمانداری شهرستان کلنگ زنی و به پیمانکار واگذار شد، لیکن عملیات اجرایی آن با گذشت ۱۰ ماه هنوز آغاز نشده است.

yaghutb.persianblog.ir منبع