قدمت شهر بیدخت فوق العاده زیاد است كه با توجه به شواهد تاریخی و آثار و بقایای باستانی به قبل از اسلام بر میگردد . این شهر قبل از زلزله سال 1347 كه نوسازی و شهرسازی جدید در آن انجام گرفته در سال 1284 به دستور آقای صالح علیشاه مرجع و قطب صوفیان نعمت اللهی بازسازی شده كه در آن خیابان های عریض و تجهیزات شهری مناسب بنا شده است كه از آن جمله برج ، مسجد ایواندار با شبستان ، حمام قدیمی و ... بر جای مانده است.
دو رشته قنات در داخل این شهر جاری می باشد كه از نظر قدمت و گستردگی طول رشته قنات و عمق میله چاه ها جزء آثار باستانی محسوب می شوند.
قدیمی ترین بناهای آن خانه های گلی به صورت یك طبقه است كه از خشت خام و با دیوار های گلی بنا نهاده شده است . این خانه ها بر رو ی تپه ها و دامنه های آبرفتی ساخته شده كه بر سر مزار مشرف می باشد و سطح آنها از 100 تا 250 متر مربع تجاوز نمی كند. كوچه هایی تنگ و باریك در بین آنها دیده می شود و روی هر خانه قدیمی بدون استثنا یك بادگیر تعبیه شده كه از آنها در طول تابستان برای استفاده از بادها و سرد كردن منازل بهره می گرفته اند . علاوه بر این خانه ها دو منظوره (تابستانه و زمستانه) ساخته شده كه دارای صوفه ، ایوان ، دهلیز و .. بوده كه از  هر یك بسته به نوع آن در شرایط مختلف استفاده می شده است .
از قدیمی ترین آثار باستانی آن برج نگهبانی است كه بوسیله آن دیده بان ها مردم را از حمله قبایل و راهزن ها باخبر می كرده اند. نیز مسجد جامع كه در بافت قدیمی این شهر واقع شده است و دارای صوفه های متعدد و ایوان بزرگ و در داخل دارای چندین ستون و شبستان می باشد. یخدان های گلی از دیگر آثار باستانی بوده كه معروف ترین آنها یخدان كوثر بیدخت می باشد . در داخل بافت قدیمی بیدخت آب انبار با با ظرفیت بالا در داخل زمین احداث شده كه آب در زمستان و هنگام یخبندان در آن ذخیره می شده است .
آثار تاریخی و ابنیه باستانی و تاریخی متعددی در اطراف این شهر و روستاهای تابعه به چشم می خورد كه از آن جمله قلعه دختر كه بر كوهی در شمال شرق بیدخت در روستای شوراب قرار گرفته است و آثار مبنایی آن مشتمل بر حمام و طاق است كه با گچ و ساروج ساخته شده است. نیز خرابه های قلعه پشنگ كه آثار شهری بر تپه های قلعه نزدیك روستای نوده پشنگ و قلعه اروك روی تپه‌ای در نزدیكی روستای اروك واقع شده است .و همچنین مقبره جغتای در روستای گیسور كه در شمال شرق بیدخت می باشد .
ازجمله آثار طبیعی حومه بیدخت می توان غار طبیعی (آهكی) روستای بیمرغ را نام برد كه داخل آن استالاگمیت و استالاكتیت های متعددی وجود دارد و نیز مزار جعفر آباد كه در سه كیلومتری بیدخت واقع است . همچنین امامزاده یحیی بن موسی كاظم (ع) كه در روسای بیمرغ مدفون می باشند كه یكی از مراكز زیارتی و مذهبی شهرستان به شمار می‌آید. مزار سلطانی بیدخت نیز یكی دیگر از این آثار است كه هرساله تعداد بسیار زیادی از مسافران و جهان گردان را به خود جذب می كند.

خصوصیات جغرافیایی:
شهر بیدخت در 9 كیلومتری شمال شرقی شهر گناباد (مركز شهرستان) واقع شده كه موقعیت آن در طول جغرافیایی 58.41  و در عرض جغرافیایی 34.21 می باشد.
وسعت شهر بیدخت و قرات تابعه آن كه به دهستان پسكلوت مشهور می باشد 29000 كیلومتر مربع است كه قریب به یك سوم مساحت كل شهرستان است و از لحاظ تقسیمات داخلی بزرگترین وسعت را به خود اختصاص داده است .
جمعیت:
معیت شهر بیدخت بر اساس اطلاعات مركز بهداشت 6200 نفر می باشد.
شهر بیدخت از لحاظ  فرهنگ و قدمت فرهنگی یك شهر كهن و تاریخی است كه درصد جمعیت با سواد آن خصوصاً در سطح تحصیلات عالی ، خود گویای این مدعا است.
ساختار طبیعی:
شهر بیدخت بر روی تپه های رس كه منشأ آن از رسوبات آبرفتی است بنا شده كه طی سالیان متوالی از ارتفاعات جنوبی شهرستان بر اثر فرسایش آب سرازیر شده و مواد ریز دانه‌ای در این منطقه رسوب و ته نشین شده است.
از نظر زمین شناسی و باستان شناسی این سرزمین متعلق به دوران دوم زمین شناسی ژوراسیك و كرتاسه می باشد. شهر بیدخت از نظر ارتفاع در گودترین منطقه شهرستان واقع شده است كه ارتفاع آن از سطح دریا بالع بر 1180 متر است .

 منبع www.baydokht.ir