دَستجـِرد یکی از شهرهای استان قم در مرکز ایران است. این شهر در بخش خلجستان از توابع شهرستان قم قرار دارد. جمعیت این شهر بر اساس سرشماری سال 1385، برابر با 667 نفر بوده است.

دستجرد عربی شده دستگرد است که از دو بخش دست و گِرد تشکیل شده است. از این رو نام این شهر از نظر ریشه‌شناسی با نام شهرهایی چون دارابگرد، بروجرد و سوسنگرد قابل قیاس است. معنی واژگانی واژه دستگرد، "دست‌ساخته" است و این واژه در معنی زمین‌های خالصه به کار می‌رفت.
 
دستجرد ، بسوی آینده
شهر دستجرد یکی از شهرهای پنج گانه استان قم می باشد که در سال 1379 توسط هیات محترم وزیران تبدیل به شهر گشت .
این شهر بعنوان مرکز بخش خلجستان در قسمت غربی استان قم در فاصله 75 کیلومتری مرکز استان در محل تقاطع جاده تفرش آشتیان و در موقعیت جغرافیایی 50 درجه و 15 دقیقه طول جغرافیایی و 34 درجه و 23 دقیقه عرض جغرافیایی در ارتفاع 1740 متری از سطح دریا واقع گردیده است . آبو هوای کوهستانی و طبیعت زیبا و سر سبز وجه تمایز این شهر با شهرهای دیگر استان می باشد که این امر باعث جذب گردشگران داخلی و خارجی در این منطقه شده است .طی اولین سفر هیات محترم دولت به استان قم بعنوان قطب گردشگری استان نام گرفته و بر اساس اعلام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور در فهرست شهرهای تاریخی قرار دارد. با حمایت شهروندان و دست اندرکاران مخلص شهرداری و شورای محترم اسلامی شهر در آینده شاهد توسعه ای چشمگیر در این شهر خواهیم بود و شهری به زیبایی کلاردشت در حاشیه کویر قم خواهیم داشت . گواه ما تکمیل پروژه های مختلف از جمله بوستان شقایق ، پارک جنگلی گلستان و احداث پارک کوهستانی در سال 1387 بدین شرح می باشد .
 
1- تکمیل آبنمای میدان شهید زینلی
2- زیر سازی ، جدولگذاری و آسفالت معابر سطح شهر
3- اجرای دوربرگردان بلوار معلم
4- اجرای پوشش انهار عمومی
5- نصب روشنایی میادین
6-تکمیل ساختمان اداری
7- ساخت پارکینگ ماشین آلات
 
qomseirkhalajestan.blogfa.com منبع