تور سفر گردشگری

ارمنستان

دوشنبه 6 اردیبهشت 1389

كشور كوچكی است در همسایگی ایران با جمعیت حدود 3200000 نفر.بیشتر مردم این كشور در شهر ایروان زندگی می كنند چون براستی ارمنستان شهر مهم دیگری ندارد.

ارمنستان از بدو فروپاشی اتحاد شوروی سابق مورد توجه ایرانیان قرار گرفت. ارامنه ایران بسیار علاقه مند بودند كه با این كشور و مردمان آن ارتباط داشته باشند.در دهه هفتاد شمسی بسیاری از ارامنه ایران راهی این كشور شدند و سرمایه گذاری هایی در آن سرزمین انجام دادند.  با اینهمه ارمنستان در آن سالها رشد چندانی نداشت.

در ابتدای دهه هشتاد خورشیدی تعداد بسایر زیادی از علاقه مندان به تحصیلات عالی از ایران راهی ارمنستان شدند. وزارت علوم و فناوری ایران آنزمان اعلام كرد كه تعدادی از دانشگاههای این كشور را به رسمیت می شناسد این اقدام كه بنظر من بیشتر دلایل سیاسی داشت تا توجه به سطح كیفی دانشگاهها، موجب شد كه در طی چند سال بیش از 5 هزار ایرانی وارد دانشگاههای ارمنستان شوند. این مهاجرت موجب سرمایه گذاری های زیاد ایرانیان در این كشور شد و كمك بزرگی بود به اقتصاد ارمنستان.

وسیله مسافرت و ورود

در حال حاضر پرواز مستقیم بین تهران و ایروان از طریق هواپیمایی كاسپین انجام می شود و هواپیماهای چندان مناسبی در این مسیر وجود ندارد. اما با توجه به اینكه مدت پرواز كوتاه است شاید چندان هم سفر سختی نباشد.

 یك خط اتوبوسرانی روزانه هم بین تهران و تبریز تا  ایروان برقرار است . مسافران این خط همیشه با دو مشكل اساسی روبرو بوده اند، یكی معطلی بیش از حد در سر مرز و هنگام ورود به خاك ارمنستان و دیگری وضع نابهنجار جاده مرز به ایروان كه احتمال بروز سانحه در آن زیاد است و بهیچ وجه نمی توان مدت سفر در این جاده را پیش بینی كرد.

با اتومبیل شخصی هم می توان از جلفا به مرز نوردوز رفت و از آنجا وارد خاك ارمنستان شد، ولی با توجه به كیفیت جاده مرز تا  ایروان این روش در فصل سرما بهیچ وجه توصیه نمی شود و در فصول دیگر هم تنها به رانندگان كاملن حرفه ای پیشنهاد می شود.

ویزای ارمنستان در سر مرز زمینی یا در فرودگاه صادر می شود و هزینه آن برای یك اقامت 21 روزه 10 دلار است. فقط یادتان باشد كه اگر با قطار وارد این كشور می شوید( از طریق گرجستان) حتما"  پیشتر از  سفارت ویزا تهیه كرده باشید.

شهرها

ایروان یا یروان Yerevan  پایتخت این كشور و تنها شهر مهم آن می باشد. گیومری Gyumri و وندزر Vanadzor نیز از نظر جمعیت شهرهای دوم و سوم این كشور محسوب می شوند. دیلیجان Dilijan بخاطر سرسبز بودن ، جرموك Jermuk بخاطر آبمعدنی و زاقكازر Tsaghkadzor بخاطر پیست اسكی  مشهور است.

فرهنگ و زبان

گرچه نام كشور ارمنستان است ولی عده ای كرد و یزیدی نیز در آن زندگی می كنند. مردم این كشور باور دارند  نخستین قومی هستند كه به دین مسیحیت گرویده اند.

 در سرتاسر ارمنستان به زبان ارمنی صحبت می شود.زبان مردم این كشور با زبان ارمنی كه در ایران صحبت می شود تفاوتهای چشمگیری دارد و در برخی موارد ممكن است عباراتی برای صاحبان زبان مقابل نامفهوم بنظر برسد. تقریبا" همه مردم زبان روسی را نیز بخوبی می فهمند و قادر هستند به آن زبان صحبت كنند اما زبان انگلیسی در این كشور كاربرد چندانی ندارد. اگر زبان آذری بدانید بطور حتم بیشتر از انگلیسی برایتان كاربرد خواهد داشت چون تعداد زیادی از افراد میانسال كه در دوران شوروی می زیسته اند با زبان آذری هم آشنایی دارند. زبان فارسی هم توسط عده ای از افراد درك می شود ولی بندرت ممكن است كسی را پیدا كنید كه فارسی بداند.

مردم ارمنستان تا حد زیادی دچار خودبرتربینی هستند.آنها در گفتگوهای خصوصی بشما خواهند گفت كه نسبت به  همسایگان خود یعنی مردم آذربایجان، گرجستان و تركیه نظر مساعدی ندارند و حتا خود را برتر از ایرانیها میدانند.اما عجیب اینست كه این مردم برای روسها اعتبار و اهمیت بسایر بالایی قائل هستند.

بنیان خانواده در ارمنستان بسیار محكم به نظر می رسد. ارمنیها معمولا" با اقوام دیگر ازدواج نمی كنند و شاید بهمین دلیل باشد كه دختران ارمنی ترجیح می دهند كه هیچ نوع ارتباطی با غیرارمنی ها برقرار نكنند. در خیابانهای ارمنستان اگر دختری جواب سلام یك مرد غریبه و خارجی را بدهد باحتمال زیاد روسپی است بخصوص اگر مرد سلام دهنده ایرانی یا عرب باشد. مردان ارمنی  از همصحبتی زنان خود با مردان غریبه و خارجی احساس نا رضایتی می كنند. با اینهمه ارمنیها از پذیرفتن خانواده های غریبه همیشه احساس رضایت دارند. خانواده در فرهنگ مردم این كشور از احترام و  اعتبار زیادی برخوردار است. با اینحال حضور روسپی ها در شهر ایروان بسیار مشهود است. مردان متاهل ارمنی كه وضعیت اقتصادی مناسبی داشته باشند اغلب عادت دارند كه گاهی اوقات خود را در كنار روسپی ها بگذرانند.  در ارمنستان برخی اعمال از طرف خانمها پذیرفته نیست. كشیدن سیگار برای دختران جوان بسیار مذموم می باشد.

 

در كل ارمنستان كشوری با فرهنگ خاص وسنتی محسوب می شود اما از آنجا كه پایه اصلی اقتصاد آن بر توریست  و جهانگرد استوار است، مردم بخوبی آموخته اند كه به فرهنگهای بیگانه احترام بگذرانند تا زمانی كه ارزش های آنها پایمال نشود.  

خرید و واحد پول    

شاید بهترین خرید در این كشور مواد غذایی مختلفی باشد كه در جابجای شهر و بازار عرضه می شود.كبابفروش های سرپایی شما را وسوسه خواهند كرد كه سفارشی بدهید بی آنكه دغدغه امور بهداشتی را داشته باشید آخر مردم زیادی را می بینید كه این غذاها را مصرف می كنند.

اگر دنبال یك خرید جدی هستید بازار روز ورمیساژ محل بسایر مناسبی است.در این بازار بیشتر صنایع دستی عرضه می شود.گاه آثار هنری بسیار با ارزشی در این بازار عرضه می شود اما در كل هر چیز دیگری هم ممكن است در این بازار پیدا شود. قیمتها در این بازار با چانه زنی نهایی می شوند.

سراغ كالاهایی مثل  پوشاك و كفش نروید كه قیمتها سرسام آور است.بطور كلی در مغازه های مدرن چانه زنی مرسوم نیست ولی در بازار سنتی و مخصوصا" زمانی كه برچسب قیمت نصب نشده باشد جا برای چانه زدن وجود دارد. 

واحد پول كشور ارمنستان درام می باشد. اگر دلار یا یورو بهراه داشته باشید تقریبا" در همه جای شهر می توانید آنها را به درام تبدیل كنید. نرخ تبدیل بسیار متغیر است ولی هر دلار امریكا چیزی حدود 350 درام ارزش دارد.

خوردن و نوشیدن 

مثلی  است كه می گوید در منوی ارمنی یك غذا بیشتر وجود ندارد و آنهم خروات Khorovats یا همان كباب گوشت خوك  است. اما زیاد هم نگران نباشید چون كباب بره و گوساله هم یافت می شود. ارمنی ها كباب را بسیار حرفه ای درست می كنند.

بغیر از كباب دیگر غذاهای سنتی رایج عبارتند از دلمه Dolma برشت Borscht یا سوپ سبزیجات و خاش Khash یا پاچه خوك.

نوشیدنی های الكلی رواج زیادی دارند و آبجو بطور فراوان در محافل عمومی نوشیده می شود. ارمنیها استاد قهوه درست كردن هستند. آنها قهوه ترك را قهوه ارمنی می نامند و اگر یكبار این قهوه را بنوشید از خاطر نخواهید برد.

به پیروی از قوانین اتحادیه اروپا كشیدن سیگار در معابر عمومی ممنوع است اما اگر سیگاری هستید بهیچ وجه نگران نباشید چون بعید می دانم كشوری را پیدا كنید كه مردم آن اینقدر به سیگار علاقه داشته باشند.

اقامت

بنظر من هزینه اقامت در هتل های این كشور با توجه به كیفیت خدمات آنها گران محسوب می شود. یك اتاق دونفره در یك هتل معمولی مانند هتل آویاترانس حدود شبی 120 دلار آب می خورد.

اقامتگاه های ارزان هم در سطح شهر وجود دارند ولی یادتان باشد كه این اقامتگاهها بیشتر جایگاه افرادی است كه می خواهند زمانی را در كنار روسپی ها بگذرانند و ممكن است برای توریست مناسب نباشند.

تا دلتان بخواهد در شهر آپارتمانهایی وجود دارند كه بطور شبانه اجاره داده می شوند.هنگام بازدید از این آپارتمانها با دیدن ظاهر ساختمان درباره آنها قضاوت نكنید. اكثر ساختمانهای مسكونی ظاهر و نمای درست و حسابی ندارند و گاهی وحشتناك هم بنظر می رسند اما داخل آنها ممكن است شیك یا مدرن باشد. اگر كسی خواست بشما یك آپارتمان دو اتاقه نشان بدهد انتظار داشته باشید كه یك آپارتمان یكخوابه را مشاهده كنید. آنها معمولا" سالن را نیز اتاق محسوب می كنند.

در برخی از آپارتمانهای اجاره ای صاحبخانه هم كه اغلب زنی مسن است، زندگی خواهد كرد. اگر خواستید بخاطر ارزانی چنین محلی را اجاره كنید حتما" قبل از اجاره مقررات آمد و شد را با صاحبخانه چك كنید.

دیدنیها   

در داخل شهر ایروان بغیر از بازار ورمیساژ كه یكشنبه ها فعال است از این مناطق هم می توانید دیدن كنید:

- پارك آبی

- موزه جنگ

- موزه ملی ارمنستان

- موزه قلعه اربونی

- موزه هنرهای مردمی

- موزه سرگئی پاراجف

- گالری نقاشی كوكان

و اگر اهل خارج از شهررفتن هستید:

- كلیسای اچمیازین

- دریاچه سوان

- گارنی و گیقارد

- نروانك

 • نظرات() 
 • گرجستان

  دوشنبه 6 اردیبهشت 1389

  جمعیت: حدود 5 میلیون نفر

  مساحت: 69.7 هزار کیلومتر مربع

  زبان: گرجی (رسمی)، روسی (رایج)
  پایتخت: تفلیس . سایر شهرهای مهم : کوتایسی ، گوری ، چیاتورا ، روستاوی ، پوتی ، باتومی
  گرجستان کشوری است در شرق دریای سیاه و یکی از دیدنی ترین و زیبا ترین مناطق جهان محسوب می شود. در اسطوره های گرجی آمده است که این سرزمین بهترین و مرغوب ترین زمین خداست.

  اوضاع اقلیمی
  تنوع آب و هوایی واقعا در این کشور شگفت انگیز است. شما می توانید وسایل اسکی خود را بردارید و ساعتها اسکی کنید و هر گاه خسته شدید ، بروید ساحل و شنا کنید! دو سوم کشور گرجستان کوهستانی است. بهترین سواحل دریای سیاه نیز در این سرزمین قرار دارد.
  باغستان معروفی در منطقه آجاریا وجود دارد که در آن گیاهان متعددی از نقاط گوناگون جهان، رشد و نمو می کند. در این باغستان گیاه استرالیایی در کنار گیاه آفریقایی و آمریکایی در حال رشد و نمو می باشد و این به خوبی اثبات می نماید که شرایط اقلیمی این منطقه کاملا ویژه می باشد .
  ساحل سحر آمیز دریای سیاه نیز در گرجستان قرار دارد . در نزدیکی بندر پوتی منطقه ای قرار دارد که ساحل سحر آمیز یا ساحل مغناطیسی گفته می شود. باور بر این است که شنا کردن در این منطقه و آفتاب گرفتن بر روی شنهای ساحلی منجر به درمان بیماری های شخص میشود. بر اساس تحقیقات دانشگاه اورکی گرجستان، ترکیب ماسه های ساحل این منطقه حاوی مواد معدنی ویژه ای است که اثرات درمانی آن درمورد بیماری های قلبی، عروقی و عصبی به اثبات رسیده است. بر اساس این مطالعات تنها دو منطقه در جهان شناخته شده است که چنین خواصی در آن وجود دارد . چند روز استراحت و تفریح در این منطقه می تواند عامل درمان یا پیشگیری از بسیاری بیماری ها باشد .
  کوهستان ها ی گرجستان سرچشمه رودهای متعددی می باشد و عبور رودخانه از شهر ها و روستاهای این کشور سیمای آن را دیدنی تر ساخته است. رودخانه کوری از وسط شهر تفلیس عبور می نماید و چشم اندازهای کم نظیری در این شهر پدید آورده است.
  مناطق ساحلی گرجستان از دیرباز پذیرای هزاران جهانگرد به ویژه در فصل تابستان بوده است. در دوران شوروی سابق، این منطقه از بهترین نقاط تفریحی امپراطوری شناخته میشد و هنوز آثار مربوط به تفریحگاه های سران مسکو در این مناطق وجود دارد .
  تاریخ و معماری
  کشور گرجستان بخشی از منطقه قفقاز می باشد . از ویژگی های کشورهای این منطقه، تاریخ پر فراز و نشیب آن است . گرجستان در طول تاریخ تحت کنترل امپراطوری های گوناگون بوده است از جمله این کشور بخشی از شاهنشاهی مادها، هخامنشیان، ساسانیان و صفویه محسوب می گردیده است. امپراطوری های روم ، روم شرقی ، عثمانی و شوروی نیز در دوران هایی بر گرجستان سیطره داشته اند. در دوران قاجار گرجستان بخشی از قلمرو ایران محسوب می گردید که طی قرارداد ننگین گلستان به شوروی واگذار شد . از نظر تاریخ محلی ، گرجستان قلمرو پادشاهی های باستانی کلخیس و کارتلی – ایبریا محسوب می شود. به طور سنتی زمان تشکیل دولت گرجستان اواخر قرن چهارم پیش از میلاد و به پارناوازشاه نسبت داده میشود. گرجستان دارای آثار تاریخی گوناگونی میباشد به طوریکه بازدید از این کشور و بناهای تاریخی آن به منزله بازدید از موزه ای تاریخی از فرهنگ باستانی شرق و غرب می باشد. اگر بخواهیم برای شما از این بناها نام ببریم قطعا نیازمند نگارش کتابی قطور خواهیم بود. در سفر به گرجستان حتما خودتان این مطلب را تایید خواهید کرد. در اینجا تنها به معرفی چند آثار تاریخی منحصر به فرد این کشور بسنده می نماییم.
  مسجد دو محراب: این مسجد احتمالا تنها مسجدی است در دنیا که در آن دو محراب وجود دارد . یکی برای شیعیان و دیگری برای سنی ها. شیعه و سنی در کنار هم می توانند در این مسجد نماز بخوانند . این مسجد به خوبی بیانگر این بعد از جامعه گرجستان است که اقوام گوناگون با آرامش در کنار هم زندگی میکنند.
  موزه استالین: این موزه در شهر زادگاه استالین، گوری واقع شده است و شامل عکسها ، مکاتبات و اسناد مربوط به این دوران می شود. بازدید از این موزه شما را با بخشی از تاریخ قرن بیستم آشنا میکند.
  اوضاع سیاسی و اجتماعی
  بعد از فروپاشی شوروی ، گرجستان دورن پر تنشی را گذراند و مشکلات اجتماعی و اقتصادی دامن مردم را گرفت. اوایل سال 2004 میلادی در تحولی که انقلاب رز نامیده می شود شرایط سیاسی کشور تغییر یافت و حزب حرکت ملی به قدرت رسید. این تحول بدون خون ریزی و اعمال خشونت صورت گرفت. از آن زمان گرجستان حرکت به سمت مردم سالاری را با سرعتی شگرف آغاز کرده است. دست باجگیران و مفت خوران از عرصه قدرت کوتاه گردیده و آرامش و امنیت در کشور حاکم شده است. اکنون دیگر پلیس این کشور به مردم احترام میگذارد.
  انقلاب رز پدیده ای جالب برای علاقه مندان به علوم سیاسی می باشد .
  مردمان گرجستان
  یکی از ویژگیهای گرجستان تنوع قومی و نژادی می باشد . گرجی ها ، ارمنی ها ، آذری ها، روس ها و اقوام دیگر در کنار هم در این کشور زندگی میکنند. مسیحیان ارتدوکس، کاتولیک ها ، ارامنه ، مسلمانان و یهودیان در کنار یکدیگر هم زیستی دارند. در حدود ده درصد از جمعیت این کشور را مسلمانان تشکیل می دهند. اغلب مسلمانان در منطقه آجارا زندگی می کنند. در محله اورتاجالای تفلیس  می توان کلیسای ارتدوکس ، کلیسای ارامنه، کنیسه یهودیان و مسجد مسلمانان را به فاصله ای نزدیک از هم مشاهده کرد.
  گرجی ها که در جامعه ای متنوع زندگی میکنند همواره پذیرای غریبه ها هستند. مهمان نوازی گرجی ها واقعا عالی است. در طول اقامت شما در گرجستان حتما به منزل گرجی ها دعوت خواهید شد. گرجی ها هرچند از پادشاهان ایرانی خاطره تاریخی خوشی ندارند اما مردم ایران را دوست خود می دانند. گرجی ها در اولین مهمانی خود معمولا سفره ویژه ای می گسترانند که به میز گرجی معروف شده است. در این سفره نوشیدنی ها و غذاهای مخصوصی وجود دارد که صرف آنها با آداب و رسوم ویژه ای صورت می گیرد. اغلب گرجی ها اهل تفریح و خوشگذارنی هستند و تفریح کردن برای آنها بیشتر از نو سازی ساختمان یا اتوموبیل اهمیت دارد . سفر به گرجستان فرصتی است برای یافتن دوستان جدید با فرهنگی پویا

 • نظرات() 

 • آخرین پست ها


  نویسندگان  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

  اَبر برچسبها


  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic